• Contrast
    • Layout
    • Font

BIOLAND chor. Megan Doheny & Ilya Nikurov

polska premiera już we wrześniu

„Bioland” to eksploracja tematu wpływu człowieka na naszą planetę - wzrost populacji, industrializacja i postęp technologiczny wpływający na życie organizmów żywych na całym świecie. Antropocentryzm wartościuje ludzi jako centralne lub najważniejsze istoty we wszechświecie i zakłada, że natura istnieje głównie dla ludzkiego użytku i wyzysku. Wierzenie to tworzy rozróżnienie między ludźmi a naturą, tworząc granicę pojęciową, która została ukształtowana przez kulturowe, filozoficzne i naukowe tezy.
„Bioland” to próba zniekształcenia tak postrzeganego rozróżnienia. Projekt jest komentarzem kryzysu klimatycznego z unikalnej perspektywy - tych mocno nim dotkniętych , ale często pomijanych - niemych istot świata naturalnego.

.

"Przypowieści działają jak szklane dioramy w muzeach historii naturalnej,

przechodzisz obok, spoglądasz, wierzysz, że to, co zawarte w scenie z wypełnionymi podrobionymi zwierzętami, ma ci coś do przekazania, ale tylko przez logikę metafory: ponieważ ty nie jesteś wypełnionym zwierzęciem i nie żyjesz w tej scenie,

ale poza nią: na zewnątrz: obserwując, a nie biorąc udziału. Logika jest zakrzywiona przez globalne ocieplenie, ponieważ zawęża postrzeganą odległość między

ludźmi a naturą, między tobą a dioramą."

/ David Wallace-Wells "Ziemia nie do życia."
tytuł oryginalny: "The Uninhabitable Earth” /

Choreografia: Megan Doheny i Ilya Nikurov
Występują: Michał Przybyła, Agata Kamykowska, Marta Mietelska-Topór, Agnieszka Jachym, Magda Niedzielska
Koordynacja: Jurgita Zaikauskas
Produkcja: Fundacja Crush On Trash
Partnerstwo: Teatr Łaźnia Nowa @crushonstage
Patronat medialny: Radio Kraków, TVP 3 Kraków

Projekt dofinansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Zamówienia choreograficzne - edycja 2024”, finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl realizowany będzie w terminie 05.08.2024 - 03.09.2024.

Prezentacje spektaklu planowane są na 2 i 3 września 2024 w Teatrze Łaźnia Nowa.

.