• Contrast
    • Layout
    • Font

 

 

~TrashScapes /Krajobrazy upcyklingowe ~~

 

To krajobrazy pisane materią odrzuconą. To zmaterializowane wizje przestrzeni wyrażone językiem sztuki ECO ART tworzonych w duchu idei upcyclingu i zero waste. 

“The first law of ecology

is that everything is related

to everything else.“

Barry Commoner

Na zaproszenie Body Art Gallery  w przestrzeni galeryjnej Muzeum Narodowego w dawnym Hotelu Cracovia, jeszcze jako grupa nieformalna zaprezentowałyśmy instalację "Miejskie Nurty". Sam temat instalacji inspirowany był znajdującą się tam mozaiką “Miasta” autorstwa Heleny i Romana Husarskich. 

 

“Miejskie nurty” to  próba zwizualizowania treści dotyczących relacji człowieka z ekosystemem miejskim. Relacji bazujących na przepływie materii i energii oraz ich cyrkulacji wewnątrz tego złożonego systemu. Materiał budujący ten szczególny pejzaż to przetworzone opony ujęte w nieprzypadkowe formy i kształty. Wykreowane “nurty” niosą ze sobą ważny przekaz i zbiór obserwacji.

Kompozycja opon i dętek rowerowych w naszym 3-metrowym dziele kryje w sobie wykres strumieniowy (Wykres Sankeya). Ujęte w nim dane dotyczyły ilości zużytych i zrecyklingowanych opon w czterech wytypowanych krajach o czym można poczytać więcej w Crush On Plot. 

Całokształt finalnego dzieła był swoistą fuzją dzieła plastycznego, upcyklingu, eko-treści, sztuki tańca oraz ... danych statystycznych! Mieszanka intrygująca.

 

Nasza instalacja doczekała się również artystycznej sesji zdjęciowej z prawdziwego zdarzenia. Oto jej efekty: