
WCIELENIA vol.3
Kraków tańczy! oraz Kraków tańczy w całej Polsce!
WCIELENIA_vol.3: Kraków tańczy! oraz Kraków tańczy w całej Polsce! to trzecia edycja przeglądu projektów zrealizowanych w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w dziedzinie „TANIEC” w latach 2018–2024, a także późniejszych działań artystycznych wybranych stypendystek i stypendystów.
Celem projektu jest promocja dorobku artystów i artystek związanych z krakowską sceną tańca oraz wspieranie ich dalszego rozwoju. WCIELENIA stanowią także platformę wymiany doświadczeń i pogłębiania dialogu z publicznością – nie tylko w Krakowie, ale – po raz pierwszy – również poza jego granicami.
W 2025 roku zapraszamy na siedem wydarzeń tanecznych, które odbędą się w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. W programie znajdą się cztery spektakle poruszające ważne tematy społeczne – od wpływu człowieka na środowisko, przez tożsamość i historię, po inkluzywność i dostępność kultury. Program obejmuje również warsztaty prowadzone przez stypendystki i stypendystów, tworząc przestrzeń do bezpośredniego spotkania z artystami, rozmowy i wspólnej refleksji poprzez ruch i taniec.
WCIELENIA_vol.3 otwiera spektakl „GŁODNI” w reżyserii Agnieszki Jachym – poruszająca opowieść o wykluczeniu, niedożywieniu i społecznej obojętności. To ostatnia okazja, by zobaczyć ten stypendialny projekt na scenie Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie – spektakl zostanie zaprezentowany dwukrotnie.
Terminy pokazów:
sobota, 24 maja, godz. 19.00
poniedziałek, 26 maja, godz. 19.00 – po spektaklu zaplanowano rozmowę z artystami.
W czerwcu na scenie Teatru Łaźnia Nowa zaprezentujemy poruszający spektakl „BIOLAND” w choreografii Megan Doheny i Ilyi Nikurova. Wystąpią w nim: Magda Niedzielska – stypendystka z lat 2019 i 2021, oraz Michał Przybyła – stypendysta z 2020 roku. To choreograficzna opowieść o człowieku funkcjonującym w świecie algorytmów i cyfrowych iluzji – intensywne, emocjonalne doświadczenie, które w październiku zobaczy również publiczność w Warszawie.


Terminy pokazów:
środa, 25 czerwca, godz. 11.00 – pokaz dla młodzieży szkolnej
piątek, 27 czerwca, godz. 19.00 – pokaz dla szerokiej publiczności.
We wrześniu we współpracy z Strefa Nowa oraz Krakowskim Centrum Choreograficznym zaprosimy na dwa wydarzenia z „Dzikorosłą” czyli Katarzyną Żeglicką – choreografką, aktywistką i stypendystką Miasta Krakowa z 2022 roku. Jej spektakl to osobista, radykalna opowieść o ciele, oporze i przetrwaniu w systemie, który nie przewidział inności. Oprócz pokazu zapraszamy na warsztaty z artystką – o cielesności, empatii i dostępności w tańcu.


Terminy pokazów:
-
sobota, 6 września, godz. 19.00 – spektakl Strefa Nowa
-
sobota i niedziela, 27-28 września, godz. 11:00-16:00, Krakowskie Centrum Choreograficzne
W październiku we Wrocławiu „15 sekund sławy” – bezprecedensowe badanie twórcze w reżyserii i choreografii Małgorzaty Haduch, stypendystki eksplorującej temat czasu, cielesności i presji natychmiastowości. Na scenie zobaczymy niezwykły zespół performerek i performerów, m.in. mamę z małym dzieckiem, piosenkarkę-celebrytkę czy amatorkę po 50tce. Spektakl podważa stereotypy dotyczące wieku, ciała i ekspresji scenicznej, stawiając pytania o autentyczność obecności, wartość skupienia i sens artystycznego bycia „tu i teraz”.


Terminy pokazów:
sobota, 25 października, godz. 19.00, Centrum na Przedmieściu, Wrocław
W ramach WCIELENIA_vol.3 zapraszamy do spotkania z różnorodnością – bez filtrów, poza schematem, na scenie i wokół niej. Tegoroczna edycja to afirmacja wielości perspektyw, ciał, tożsamości i wrażliwości, które kształtują współczesną scenę tańca. W pokazach i warsztatach uczestniczą zarówno uznani artyści, jak i twórczynie oraz twórcy dopiero rozwijający swój głos.
To, co łączy ich działania, to odwaga w sięganiu po tematy istotne społecznie, wnikliwa praca z ruchem jako językiem ekspresji i gotowość do rozmowy z widzem. „WCIELENIA” są więc nie tylko przeglądem twórczości, ale też zaproszeniem do wspólnej refleksji nad tym, kim jesteśmy jako społeczność i jak chcemy się w niej poruszać – dosłownie i metaforycznie.
Zapraszamy serdecznie,
Agata i Marta, Fundacja Crush On Trash

