Spektakl baletowy dla dzieci
Spektakl taneczny “Brzydkie kaczątko” – znana historia w nowym, roztańczonym wydaniu!
Opowieść o poszukiwaniu przyjaciół, o poznawaniu siebie, swoich mocnych i słabych stron. Czy kaczątko odnajdzie swoje miejsce? Czy wróci do rodziny? Czy pozna prawdziwą przyjaźń? Oglądając nasz spektakl na pewno nie przestaniecie gorąco w to wierzyć!
Wszystko wydarzy się za sprawą i z udziałem utalentowanych młodych adeptów sztuki tańca oraz profesjonalnych tancerzy, z muzyką graną na żywo. Nie zabraknie wyjątkowych najmłodszych gości, którzy sami wszystko wiedzą lepiej…
TWÓRCY
Kompozytor
Libretto
Reżyseria
Choreografia
Asystenci
Wizualizacje
Michał Jurkiewicz
Izabela Biniek
Agata Kamykowska
Marta Mietelska-Topór
Joanna Czarnecka
Stanisław Iwanicki
Kamil Zdańkowski
Paweł Kamykowski
OBSADA
w rolach głównych
oraz
oprawa muzyczna
Jakub Kwiatek (Krzyś)
Lena Sajdak (Kaczątko)
Joanna Czarnecka | Maria Florczyk | ZofiaFlorczyk
Natalia Grunwald | Nicole Hałucha | Stanisław Iwanicki Agata Kamykowska | Liliana Klimczyk | Arkadiusz Krzywda Karolina Krzywda | Hanna Lewkowicz | Wei Ran | Martyna Potępa | Marta Mietelska-Topór | Maria Radlińska Blanka Sysak | Magdalena Zatorska | Kamil Zdańkowski
Orkiestra “Śrubki”
ORGANIZATOR
Fundacja Crush On Trash
Michał Jurkiewicz
WSPÓŁPRACA
Fundacja Sztukarnia
Art Color Ballet
Premierę dzieła zrealizowano dzięki dofinansowaniu dla Krakowskiego Forum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
EDUKACJA
Balet dla dzieci „Brzydkie kaczątko” w łatwy i przyjemny sposób zaznajamia dzieci z żywą formą scenicznej ekspresji. Dzieci najszybciej poznają świat poprzez doświadczanie i bezpośredni kontakt ze sztuką. Dotyczy to zarówno tańca, muzyki jak i sztuki teatralnej. Obcowanie z dziełem scenicznym pozwala rozwinąć u młodych odbiorców inteligencję emocjonalną i poczucie estetyki. Poprzez jego odbiór stają się uczestnikami kultury.
Spektakl jest nowym spojrzeniem na słynną baśń Hansa Christiana Andersena, który łączy klasyczną formę baletu ze współczesnym ujęciem tej znanej historii. Jest to piękny, bajkowy spektakl taneczno – muzyczny, dzięki któremu dzieci poznają taniec jako główny środek wyrazu. Dodatkowym walorem dla młodego odbiorcy jest możliwość utożsamiania się z rówieśnikami na scenie. Młodym wykonawcom towarzyszą profesjonalni tancerze i muzycy.
„Brzydkie kaczątko” adresowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jego celem jest zapoznanie oraz zainteresowanie dzieci światem tańca i muzyki. Forma widowiska jest lekka w odbiorze dla młodego widza. Na całość sztuki składa się 12 scen tanecznych: choreografie solowe, duety, sceny zbiorowe. Budowa spektaklu nawiązuje do tradycyjnej formy baletu rozpoczynając się uwerturą i kończąc rozbudowanym finałem wykonywanym wspólnie
przez wszystkich tancerzy. Dodatkowym walorem spektaklu jest wykorzystanie różnorodnych technik tańca zarówno baletu klasycznego jak i tańca współczesnego, jazzowego, towarzyskiego czy ludowego.
Dla wielu dzieci wśród publiczności będzie to pierwszy kontakt z taką formą sceniczną, dlatego spektakl ten dostosowany jest do percepcji młodych odbiorców. Będzie to dla nich wspaniała zabawa rozwijająca kreatywność, wyobraźnię, artystyczną wrażliwość, poczucie rytmu i słuch muzyczny.
Sylwetki twórców:
MICHAŁ JURKIEWICZ [Kompozytor, dyrygent]
Rzeszowianin. Kompozytor, pianista, organista (organy Hammonda), aranżer, multiinstrumentalista, producent muzyczny, autor tekstów. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki do utworów śpiewanych przez Zbigniew Wodeckiego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja sikorowskiego, Kubę Badacha i wielu innych artystów. Jest autorem pastorałki “Tylko jedna jest taka noc”. Napisał muzykę do spektakli dla dzieci pt. “Bajka o jazzie” oraz “W królestwie muzyki”. W 2019, w Kalwarii Pacławskiej miała miejsce premiera oratorium „Vigilamus”, a we wrześniu 2020 oratorium „Psalmy miłości i nadziei”, do których Jurkiewicz skomponował muzykę.
Oprócz własnej działalności koncertowej, którą prowadzi, jest członkiem zespołu Grzegorza Turnaua, koncertuje
z Magdą Steczkowską, Moniką Kuszyńską. Współtworzy projekt „Rock Loves Chopin”, z którym koncertował w Azji, Ameryce, w Europie. Jest autorem aranżacji symfonicznych projektu „Piotr Nalepa Breakout Tour”. Był kierownikiem muzycznym wielu koncertów i programów telewizyjnych, m. in. Festiwal Piosenki Studenckiej, Koncert Papieski w Wadowicach, Festiwal im. Marka Grechuty w Krakowie, współpracuje stale z Katarzyną Gaertner. Jest członkiem orkiestry Tomka Szymusia oraz międzynarodowego zespołu Illgardino de amore, jest członkiem kwartetu Jacka Królika. Stale koncertuje z Magdą Steczkowską. Porusza się własną drezyną kolejową, kolekcjonuje zabytkowe pojazdy.
IZABELA KOSOWSKA [Libretto]
Dyplomowany manager kultury, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczko Hutniczej i Akademii Muzycznej. Ma na swoim koncie organizację wielu koncertów i imprez artystycznych, pomysłodawczyni twórca festiwali: Festiwal Konieczny (poświęcony Zygmuntowi Koniecznemu) i Festiwal Małych Form Teatralnych w Teatrze Bagatela w Krakowie, główny organizator Inauguracji Roku Chopinowskiego w Krakowie. Jest autorką projektów: „Rodzinne Matinée”, „W starym Kinie”, Rewitalizacji Kinoteatru Uciecha, musicalu „Bajki o jazzie” i operetki „W królestwie muzyki”, opery “Czary mary hokus operus”. Interesuje się edukacją kulturalną dzieci i młodzieży.
AGATA KAMYKOWSKA [Reżyseria, taniec, scenografia]
Tancerka, projektantka, absolwentka Politechniki Krakowskiej na wydziale Architektury i Urbanistyki. Łączy swoje pasje projektując i tworząc scenografie oraz przestrzenne instalacje na potrzeby sceny. W 2020 r powstała m.in. przestrzenna instalacja jej projektu zaprezentowana na wernisażu wystawy fotografii Art Color Ballet BODY ART GALLERY
w Operze Krakowskiej.
Od lat z zamiłowania zajmuje się tańcem. Aktualnie związana jest z zespołem Art Color Ballet. Doświadczenie choreograficzne i pedagogiczne, a także reżyserskie zdobywała pracując jako choreograf z młodzieżą i dziećmi przy takich realizacjach jak operetka “W królestwie muzyki” (Katowice Miasto Ogrodów), musical dla dzieci “Bajka o Jazzie” (Centrum Kultury Katowice) czy widowisko Alchemia Światła w Katowicach.
Współzałożycielka kooperatywy tanecznej Embodyments Dance Co-op, w ramach której skupia się na małych formach scenicznych i filmowych oraz współtworzy program warsztatów dla tancerzy skupiający się na pracy w duecie.
Współzałożycielka Fundacji Crush On Trash (nagroda Lider Zmian 2020 Centrum Obywatelskiego w Krakowie), która inicjuje twórcze kreacje w duchu Eco-Art. W ramach działalności grupy współtworzyła wideoklip edukacyjny “Ecostream” oraz instalację “Miejskie nurty” (Muzeum Narodowego w Krakowie).
MARTA MIETELSKA – TOPÓR [Choreografia, taniec, scenografia]
Dyplomowana tancerka, performerka, nauczyciel tańca, magister ochrony środowiska. Naukę tańca rozpoczęła w Studiu Baletowym przy Operze Krakowskiej, w 2009 roku uzyskała dyplom Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie.
Przez lata brała udział w różnych projektach tańca współczesnego m.in. „Body in the City”, „Dance Moves Cities” oraz spektaklach Opery Krakowskiej „Cabaret lunarie” i „Piękna Helena”.
Od 2010 tancerka Art Color Ballet. Jako choreograf i pedagog tańca współpracowała z Edukacją Artystyczną Dzieci, Centrum Sztuki Tańca w Krakowie, klubami gimnastyki artystycznej „Sokół” i „Olimpia, szkołą tańca jazzowego Tam Tan, Studiem Baletowym Opery Krakowskiej i innymi ośrodkami kultury.
Współzałożycielka Fundacji Crush On Trash zajmującej się działalnością artystyczną i ekoedukacyjną. Współtwórczyni wideoklipu edukacyjnego “EcoStream”.
JOANNA CZARNECKA [Asystent choreografa, opiekun młodzieży, tancerka]
Tancerka, choreograf, pedagog tańca. Absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Od roku 2011 związana jest
z zespołem Art Color Ballet. Zobaczyć ją można obecnie w spektaklach „Preludium Słowiańskie”, „Kryptonim 27”, „Bursztynowe Drzewo” – granych na terenie całego kraju, jak i za granicą.
Od 2010 roku jest instruktorem tańca z uprawnieniami Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie. Na co dzień uczy technik takich jak: balet, jazz, taniec współczesny (dzieci, młodzież oraz dorosłych) w szkołach prywatnych oraz komercyjnych Studiach Tańca. Jest współautorem koncertów baletowych Edukacji Artystycznej Dzieci działającej przy Centrum Sztuki Tańca oraz koncertów i pokazów Studia tańca Jazzowego TAM TAN w Krakowie.
STANISŁAW IWANICKI [Asystent choreografa, obsługa sceny, tancerz]
Tancerz i performer z zamiłowania i wykształcenia. Ukończył Artystyczną Szkołę Zawodową im. K.F. Dańkiewicza w Odessie na Wydziale Tańca Ludowego. Jest również absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnejim. Ludwika Solskiego – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.
Aktualnie tancerz, performer i model w Art Color Ballet, gdzie występuje w spektaklach m.in. „Preludium Słowiańskie”,
„Kryptonim 27”, „Bursztynowe Drzewo”. Ponadto realizuje się biorąc udział w sesjach fotograficznych i filmowych.
Zainteresowania kieruje szczególnie w stronę nurtu Movement, Acro Yogi i akrobatyki. Specjalizuje się w technikach partnerowania, tańcu fizycznym i współczesnym oraz teatrze tańca.
KAMIL ZDAŃKOWSKI [Asystent choreografa, opiekun młodzieży, tancerz]
Fizyk, tancerz oraz instruktor tańca. Specjalizuje się w tańcu jazzowym, modern i współczesnym, choć nie obce mu style
tańców towarzyskich czy nowoczesnych. Należał do grupy tańca współczesnego w Szkole Tańca Makielak czy Młodzieżowego Teatru Tańca w Tarnowskich Górach. Wieloletni członek Zespołu Tańca Nowoczesnego TESS przy Tarnogórskim Centrum Kultury.
Następnie swoją drogę w 2014 roku splótł z Kieleckim Teatrem Tańca, prowadzonym przez Elżbietę Pańtak. W Instytucji tej, poza pracą na zawodowej scenie, zdobył także wykształcenie jako instruktor tańca. Tańczył również w krakowskim Art Color Ballet czy Zespole Pieśni i Tańca Śląsk. Aktualnie współpracuje z Teatrem Castello. Jako instruktor prowadził grupy Mały TESS w Tarnowskich Górach oraz Formację Taneczną EKS-tremum w Jędrzejowie.